Kyptografie (šifrování) není spojena pouze s počítačovým světem, kryptografie byla známa již v minulém a předchozích stoletích, vzpomeňme např. Enigmu z druhé světové války.
V tomto článku se chci zabývat počítačovou kryptografií. Podívejme se tedy na některé druhy šifrování:
- Symetrické šifrování (konvenční šifrování) – symetrické šifrování vzniklo dříve, než asymetrické šifrování, a také je podstatně jednodušší (v jednoduchosti je vždy ta síla…). Symetrické šifrování, využívá stejného klíče k zašifrování, tak i k dešifrování, což je tak trochu slabinou tohoto druhu šifrování. Velkou předností tohoto šifrování, je především mimořádná jednoduchost na početní výkon – vysoká rychlost šifrování. Symetrické šifry: DES (Data Encryption Standard) – tento druh šifrování se v současnosti již nepoužívá z důvodu „zastaralosti“ (vyvinuto v 70 letech minulého století), tento druh šifrování je poměrně snadno rozšifrovatelný. AES (Advanced Encryption Standard) je v podstatě nástupce šifry DES, tento druh šifrování je mnohem efektivnější a to zejména z hlediska bezpečnosti. Já osobně využívám tento způsob zabezpečení.
- Asymetrické šifrování – narozdíl od symetrického šifrování, je potřeba k zašifrování (často se jedná o veřejný klíč) jiného klíče než odšifrování (privátní klíč k odšifrování).
Lze šifry prolomit?
Ano, lze. K prolomení šifry, lze použít tzv. hrubou sílu, což znamená vyvinout – naprogramovat software, který jednoduše řečeno zkouší – luští dostupné klíče. Jedná se samozřejmě o dlouhodobý proces a to zejména u AES šifrování.
Lze šifrovat pomocí software?
Samozřejmě, že ano. Existuje mnoho programů, které slouží k zašifrování (pomocí hesla – pozor na sílu hesla!) souborů, celých disků či jejich oddílů (samotný oddíl disku nedoporučuji šifrovat – prolomitelné).