Nehezká pravda o Google

Je Google zlo, nebo dobro? Přečtěte si náš článek a možná budete překvapeni.

Google Inc. (Google) je celosvětově významná společnost, který má největší zisk z reklamního systému Google AdWords. Zakladatelé Google jsou dva muži: Larry Page a Sergey Brin. Ať se nám to líbí nebo ne, Google má velkou virtální moc. Miliony lidí denně používá Google vyhledávač. Google vyhledávač odkazuje na milialirdy webových stránek, což se hodí mnoha lidem. Google pomáhá najít lidem, co hledají.

Google není jen vyhledávač a reklamní systém, poskytuje uživatelům i další služby: Google Earth (podíváte se na nejvzdálenější místa na Zemi), Gmail (freemail), Mapy Google (satelitní snímky měst a ulic), Google Translate (překladač textu, celých webových stránek), Google Webmaster Tools (vylepšuje viditelnost webových stránek ve vyhledávači), Google Analytics (statistiky webových stránek), atd.

Máme se obávat se Google?

Výše uvedené znělo, jakoby by bylo Google velké dobro, tak to ale není… Je potřeba si uvědomit, že Google ví o uživatelích intertnetu hodně. A to prostřednictvím Google vyhledávače, Google Translate, pluginů do WordPressu atd. Vyhledávání přes Google vyhledávač není ani trochu důvěrné, to přiznává i sám Google. Google si uchovává citlivá data o uživatelích internetu. To též přiznává sám Google, dodává, že ale pouze v rámci zákona. Google rozpozná počítače v síti a dokáže k nim přiřadit vlastní identitu (každý počítač má identifikační číslo a složku). Google přesně ví, jakou vyvíjíte na internetu činnost (na celém internetu!). Google přesně ví, jaké webové stránky si prohlížíte, co na internetu hledáte, stahujete… Pokud používáte jejich internetový prohlížeč Google Chrome, tak je dílo dokonáno. Tento prohlížeč sám o sobě odesílá velmi citlivé informace o vašem počítači a vašich aktivitách. S tím ale souhlasíte při jeho instalaci, takže na tom není nic nelegálního. Google ví, jaké hledáte ve vyhledávači výrazy. Google ví, co hledáte v jejich mapách… Všechna tato data přiřadí  k vašemu počítači. Takže Google ví, co se na vašem počítači provádělo např. před 5 lety. Tyto údaje jsou archivovány, zaznamenány, vystopovány a teoreticky i mohou být použity proti vám. Žijeme v informačním věku, Googlu dáváme hodně informací, a dneska znamenají informace opravdu velmi hodně.

Když umíte hledat, tak na Google naleznete citlivé údaje. Google vyhledávač používá celá řada soukromých detektivů. Od počítače se dá vyřešit i celý případ 🙂 Google samozřejmě používají i hackeři, ty ale používají Google služby bezpečně. Uživatelé internetu si musíme uvědomit, že jejich pohyb na internetu je sledován a archivován (Google logy, logy e-mailů, logy na serveru…). Proto je vhodné kamuflážovat IP adresu. Není od věci při relevantních záležitostech používat TOR Browser.

Google špehování a pokuta

Společnost Google od samého počátku špehuje uživatele internetu. Pokud se podívám do krátké minulosti, tak v roce 2012 Google musel zaplatit pokutu 22,5 milionu dolarů za to, že  sledoval aktivity uživatelů na internetu, a to bez jejich souhlasu. Pokuta byla udělena na základě rozhodnutí FTC USA. Google používal ke špehování speciální cookies, které se vymykaly kontrole nastavení soukromí v internetovém prohlížeči Safari. Je však tato pokuta pro Google významná?

Závěrem

Osobně mám z Google velké obavy. Používání Google služeb je riskantní. Moc Google rostě významně, jeho rostoucí moci se velmi obávám. Obávám se, že vše na internetu bude řídit podle Google. Již dnes Google nastoluje diktát, například v oblastech banu pro vyhledávač. Už se člověk bojí dát na web externí odkaz, aby nedostal od Google ban jako PR weby, internetové katalogy…

Larry Page a Sergey Brin
Larry Page a Sergey Brin

Veškerý obsah na Mozektevidi.cz je zakázáno dále šířit (přebírat)! Nepřeji si dále šířit (přebírat) ani tento článek! Admin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *