Trojský kůň (Trojan)

Trojský kůň, nazýván také jako Trojan, je software, ať již samostatný software nebo součást nějakého softwaru. Trojan se může také tvářit jako mpétrojka, obrázek, flash, atp. Není to tedy vir, jak se mnoho lidí domnívá. Vir má za úkol se množit, vkládat svůj kód do souborů v počítači a ničit ho, buďto částečně nebo zcela, toto trojan sám nedokáže. Trojan sám o sobě „neničí“ ani neobtěžuje, tedy pokud není na to naprogramován. Když se s trojanem pokoušíte manipulovat – spustit ho, tak poskytnete útočníkovi vzdálenou správu vašeho počítače, tím že otevře porty ve vašem počítači a tajně odesílá zprávu útočníkovi o možném průniku do vašeho počítače. Existuje několik druhů trojanů, záleží jak je trojan naprogramován, tedy k jakému účelu má sloužit. Často jsou trojani naprogramováni multifunkčně – zaměřeni k více aktivitám, např. sledování a získávání veškeré aktivit počítače (přihlašovací údaje – loginy a hesla, stisky kláves, ICQ protokol, navštívené www stránky…). Nebezpečné jsou Trojani, kteří bez vědomí majitele počítače odesílají e-mailové zprávy (velmi často se jedná o spam). Dále Trojani, kteří blokují bezpečnostní software v počítači (antivir, firewall, malware software, atp.), trojani kteří přesměrovávájí přes přístup k internetu na drahé linky, a v neposlední řadě trojani, kteří dávají útočníkovi plnou kontrolu nad počítačem – stejná práva jako má administrátor počítače.

Trojan se často, na první pohled, jeví velice užitečně, je ukryt např. ve freewarové hře, spořiči obrazovky, keygenu, software k odstranění malware, jeden čas byl i ve freeware antiviru, atp. Jak jsem již psal – může také tvářit jako mpétrojka či obrázek, atd. Vzhledem k jeho kamuflážovanosti je velmi nebezpečný a rozhodně ho nepodceňujte, protože pomocí trojanu můžete být okradeni o vaše citlivá data!

Obrana proti trojanům:

  • Používejte kvalitní antiviry. Mezi kvalitní antiviry řadím antivir Avira, který je navíc zcela zdarma.
  • Používejte kvalitní firewall. Bez toho se neobejde žádný uživatel internetu, např. FortKnox Firewall, v omezenější verzi je freeware (zdarma).
  • Používejte anti-adware, anti-spyware software, např. od firmy Lavasoft.
  • Pravidelně aktualizujte databáze všech zabezpečovacích softwarů včetně následných testů bezpečnosti.
  • Pravidelně aktualizujte svůj operační systém. Pokud jsme již u operačního systému, tak doporučuji používat Linux, z hlediska bezpečnosti je Linux nejbezpečnější a Windows ve všech jeho klonech nejrizikovější.
  • Používejte pouze kvalitní internetové prohlížeče. Nejhorší a nejrizikovější internetový prohlížeč je Internet Explorer. Jako administrátor portálu Mozektevidi.cz doporučuji internetové prohlížeče Mozilla Firefox, Opera, které běží i pod Linuxem 🙂
  • V neposlední řadě se vyvarujte návštěvou pochybných www stránek (porno, serials numer, warez…), tam je opravdu nejvíce havěti, která čeká jen hlupáky, kteří tyto stránky navštěvují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *