Jaký používat e-mail?

Je freemail od Seznam.cz skutečně kvalitní? Jaký používat freemail?

Pravděpodobně, již každý uživatel sítě internet používá ke komunikaci elektronickou poštu – e-mail. Mnoho uživatelů používá e-maily min. dva. Naskýtá se otázka – jaký e-mail používat? Kvalitní e-mailový server by měl rozhodně podporovat Secure Sockets Layer (SSL) – protokol (šifrovaný – asymetrická šifra), který podporuje zabezpečený přenos dat. Pozor také na zranitelnost Cross-Site Scripting (XSS), což je bezpečnostní chyba ve skriptech. Mailový server by měl dále podporovat kvalitní spamový filtr, antivir, IMAP (Internet Message Access Protocol), POP3 (stahování e-mailů ze serveru).

Podívejme na české freemaily…

  • Seznam.czKlady: dobrá přehlednost a jednoduché ovládání, volba vzhledu, kontrola pravopisu. Zápory: poměrně časté výpadky, málo efektivní spamový filtr, je nejpoužívanějším freemailovou službou v ČR – vzhledem k této skutečnosti je tato službu pod neustálým dohledem potenciálních útočníků. Bezpečnost: dostatečná ochrana proti brute force útoku – blokace IP adresy, avšak ostatní zabezpečení jsou minimální. Závěr: dle mého názoru se jedná o méně kvalitní mailovou službu, Seznam vždy měl – bohužél i v současnosti má bezpečnostní trhliny, které činí tuto freemailovou službu nebezpečnou.
  • Centrum.czKlady: přehledné ovládání, celkem slušný spam filtr, objemná kapacita schránky. Zápory: velkým záporem je spamový filtr – málo efektivní (v minulosti to bylo ještě horší), IMAP za úhradu – také velký zápor, až omezování (lze objejít přesměrováním na jiný e-mail, který IMAP podporuje). Bezpečnost: nedostatečná ochrana proti brute force útoku, další zabezpečení jsou minimální. Závěr: dle mého názoru se jedná o méně kvalitní e-mailovou službu.
  • Atlas.czKlady: přehledné ovládání, celkem slušný spam filtr. Zápory: minimální kapacita schránky, absence mobility. Bezpečnost: absence SSL, nedostatečná ochrana proti brute force útoku, další zabezpečení jsou minimální. Závěr: dle mého názoru se jedná o méně kvalitní e-mailovou službu.
  • Volny.czKlady: poměrně přehledné ovládání, celkem slušný spam filtr, netradiční funkce – úschovna souborů (já osobně v tom vidím však zápor). Zápory: minimální kapacita schránky, minimum funkcí. Bezpečnost: nedostatečná ochrana proti brute force útoku, další zabezpečení jsou minimální. Závěr: dle mého názoru se jedná o méně kvalitní e-mailovou službu.
  • Tiscali.czKlady: nevidím žádné. Zápory: je jich moc, např. naprosto nepřehledné – nevyhovující ovládání, minimum funkcí, katastrofální spamový filtr, minimální kapacita schránky. Bezpečnost: nedostatečná ochrana proti brute force útoku, další zabezpečení jsou minimální. Závěr: jednoznačně LOL.
  • GmailKlady: přehledné ovládání, mnoho nadstandartních funkcí, mega kapacita, kontrola pravopisu, využití klávesových zkratek a mnoho dalších kladů z dílny Google. Zápory: nespolehlivost odeslaných/přijatých e-mailů (často končí ve spamu), průměrný důraz na bezpečnost. Bezpečnost: dostatečná ochrana proti brute force útoku, další zabezpečení poměrně kvalitní, avšak pozor, i na Google se chybička vbloudí… Závěr: Gmail je standartní e-mailový služba. Nic převratného ani dokonalého. Pouze jsem myslel, že stupeň zabezpečení bude dosahovat vyšších hodnot, nicméně proti standartním technikám je Gmail zabezpečen. Osobně bych Gmail nikdy nepoužíval – špehovací praktiky!

Freemail nebo placený e-mail?

Na tuto otázku se dá odpovědět jednoznačně: rozhodně placený mail. Součástí webhostingových tarifů bývá i zřízení e-mailu, některé společnosti nabízejí pouze tzv. MailHostiny. Takové služby bývají skutečně dobře zabezpečené (avšak nenabízejí některé nadstandartní služby), tedy až na některé konkrétní vyjímky, které zde nemohu zveřejnit.

Jaký e-mail používám já?

Rozhodně nepoužívám freemail od výše uvedených společností (Seznam a spol). Používám plcený e-mail a freemail Hotmail a další zahraniční freemaily 🙂

Heslo k mailu

To, co můžete ovlivnit provoz vaší e-mailové schránky, je především heslo, resp. síla hesla. Volte hesla, která obsahují minimální 15 znaků a nejsou v podobě srozumitelného slova, např.„VqqUx6Aji09/JU“. Tato hesla noste pouze ve své hlavně, nikdy je někam nezaznamenávejte, nepoužívejte clipboard (kopírování) k přenášení hesla.

Na závěr

Snad jsem vám alespoň částečně dokázal ozřejmit problematiku internetové komunikace zvané e-mail. Nejrelevantnějším prvkem, pro e-mailovou službu, je bezpochyby její bezpečnost, k čemu je halda nadstandartních služeb (chat…), které jsou mj. pro mne tou největší zbytečností, když vám může někdo číst vaší poštu, posílat zprávy za vás…

Veškerý obsah, na Mozektevidi.cz, je zakázáno dále šířit (přebírat)! Nepřeji si dále šířit (přebírat) i tento článek! Admin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *