Kevin Mitnick

Kevin Mitnick se narodil 6.srpna 1963. Již od mládí se zajímal o phreaking (telefonování zdarma), později o hacking (odvozeno od slova hack, znamená vloupání se do počítačového systému za účelem získávání informací) a sociotechniku (manipulace s lidmi, klamání lidí, získávání tajných informací…). Mitnick prý dokázal přesvědčovat lidi a manipulovat s nimi, až prý obdivuhodně. Dokázal se naboural  do nejlépe chráněných počítačových systémů takových gigantů jako je Nokia, Motorola, DEC, Fujitsu, Sun Microsystems a mnoho jiných, kde jednoduše řečeno kradl software, data, informace. Převážnou část takových útoků prováděl sociotechnikou, jednoduše vylákal od zaměstnanců přísně tajné údaje, zejména přihlašovací údaje k počítačovému systému.

Svého času, byl jeden z nejhledanějších osob v historii FBI, za hackování v USA. Za své činy, byl poprvé zatčen v roce 1982, za nelegální použití počítačů patřících Univerzitě Jižní Kalifornie. Za tuto nelegální činnost dostal trest 6 měsíců. V roce 1987 byl zatčen za nelegální vniknutí do počítačového systému Santa Cruz Operation. Následoval trest 36 měsíců. V roce 1989 vnikl do počítačového systému firmy DEC – trest 1 na rok vězení. Také byl shledán závislým na počítačích (klasický rys hackera) a musel  strávit půl roku ve středisku pro léčbu závislostí. Další roky následovalo nabourání do počítačových systémů, již zméněných firem Nokia, Motorola, DEC, Fujitsu, Sun Microsystems a dalších. Dne 15. února 1995 je Mitnick opět zatčen, následuje trest 8 měsíců za vlastnictví ilegálně upravených telekomunikačních zařízení a 14 měsíců za porušení podmínek dohledu. Dne 27. června 1997 dostává Mitnick zákaz používání počítačů, mobilních telefonů na dobu tří let od propuštění z vězení. Slova soudce: „Mitnick je postrachem pro společnost!“.  V roce 1998 (listopadu), Mitnick žádal o propuštění z vazby na kauci, došlo však k zamítnutí. Dne 9. srpna 1999 je Mitnick odsouzen na 46 měsíců vězení a k pokutě ve výši 4 150 dolarů za celkem 7 doznaných přestupků (pravděpodobně jich spáchal mnohem víc…). Dne 21. ledna 2000 je Mitnick propuštěn, ve vězení strávil celkem 68 měsíců. Mitnickovi vždy hrozil velmi vysoký trest  vězení (stovky let), jenže on z toho pokaždé vyvázl s minimálním trestem. Že by jeho schopnost, manipulovat s lidma, mu byla nakonec užitečná při soudním líčení? Kevin Mitnick vždy tvrdil, že nikdy neukradl peníze ani úmyslně nezpůsobil škodu, hackoval pro pouhé vzrušení a potřebu…

Kevin Mitnick

Po propuštění z vězení, se stal v USA Kevin Mitnick nejvyhledávanějším odborníkem na zabezpečení počítačů, resp. počítačových systémů. Také si založil firmu s názvem Defensive Thinking. Zaměření této firmy je samozřejmě bezpečnost, a to nejen počítačových systémů, ale také bezpečnost z hlediska lidského faktoru – sociotechniky, manipulace s lidmi. Kevin Mitnick cestuje po celém světě a školí personál firem, jak se chránit proti hackerským útokům a sociotechnice.

Společně, Mitnick s Williamem Simonem, napsali knihu s názvem The Art of Deception: Controlling the Human Element of Security. V česku tato kniha vyšla pod názvem Umění klamu. Tato kniha pojednává  o Kevinu Mitnickovi, hackingu, sociotechnice, jak „snadně“ získat ty nejstřeženější informace a data, metody, atd.

Můj názor na Kevina Mitnicka

Rozhodně se jedná o inteligentního člověka – vymývače mozku, který si rád pohrává s lidskou osobností, má skvělé psychologické schopnosti. Jak přiznává: většinu část útoků provedl sociotechnickou metodou. Ale proč Kevin Mitnick dává takový důraz na sociotechnické metody? Myslím, že je to velká část jeho geniality a umu. Ale co proniknutí do počítačového systému bez sociotechniky? Dokáže Mitnick hackout počítačový systém bez sociotechnické metody? Myslím, že ano, ale není jeho silná stránka, myslím že dokáže hacknout počítačový systém, který má nižší stupeň zabezpečení, u ostatních používá nebo používal sociotechniku. Kevin Mitnick není tak proslulý hacker, jak by se mohlo na první pohled zdát, je to pouze uměle vytvořený mýtus, který byl vytvořen novináři. Kevin Mitnick je bezpochyby velmi inteligentní, ale také je počítačový závislák, recidivista, zloděj, lhář. Obdivovat ho je nesmysl, obdivovat někoho kdo kradl? To ne!

Tolik můj osobní názor…

Veškerý obsah, na Mozektevidi.cz, je zakázáno dále šířit (přebírat)! Nepřeji si dále šířit (přebírat) i tento článek! Admin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *